Gözünüz gökyüzünde olsun

Gökyüzü, mayıs ayı içinde üç ilginç dizilişe sahne oluyor. 7 Mayıs'ta Merkür'ün, Güneş'in önünden geçmesinin ardından Cuma sabahı parçalı Ay tutulması gerçekleşecek ve 31 Mayıs'ta Güneş doğarken tutulacak. Bu üç gökyüzü olayı, Türkiye'den de izlenebilecek.

Merkür, her yüzyılda ortalama 13 kez "geçiş" yapıyor. 7 Mayıs'ta gerçekleşen Merkür'ün geçişi, Türkiye'den de izlendi. Türkiye'den de gözlenebilen son Merkür geçişi 6 Kasım 1993'te gerçekleşmişti ve bundan sonra görülebilecek ilk geçiş, 9 Mayıs 2016 günü olacak.

Merkür'ün geçişinden 9 gün sonra yani 16 Mayıs sabahı Ay, Dünya'nın uzaydaki gölgesinin içinden geçecek ve tam Ay tutulması gerçekleşecek. Tam Ay tutulması, Türkiye'den "parçalı" olarak gözlenebilecek. Çünkü, Ay bütünüyle gölgenin içine girmeden, yani saat 06:14'ten önce batacak ve Güneş doğacak. 16 Mayıs Cuma sabahı batan Ay'ın sol kenarından bir ısırık alınmış gibi görünecek. Bu ısırığın büyüklüğü ise Türkiye'de bulunulan yere göre değişecek.

Ay, Türkiye'nin batısında, doğusuna göre daha sonra, yani tutulmanın daha ileri bir evresinde batacağı için, bu ısırık batıda daha derin görülecek. Samsun-Şanlıurfa hattının doğusunda ise tutulma izlenemeyecek.

Bir sonraki Ay tutulması ise 9 Kasım 2003 Pazar sabahı gerçekleşecek. Tam Ay tutulması, Türkiye'den de gözlenebilecek.

PARÇALI GÜNEŞ TUTULMASI

Mayısın son sabahı, Türkiye'nin büyük bölümünde gündoğumu alışılmıştan biraz farklı olacak. Çünkü, parçalı Ay tutulması gerçekleşecek.

Parçalı Ay tutulması, Türkiye'nin her yerinde, İspanya, Portekiz ve Güney Fransa dışında tüm Avrupa'da ve Ortadoğu'da gündoğumunda izlenebilecek. Rusya, İran, Afganistan, Pakistan ve Türk cumhuriyetlerinde ise olay gündüz gerçekleşecek.

31 Mayıs'taki Güneş tutulması, Kuzey İskoçya, Faroe Adaları, İzlanda ve Grönland'da halkalı Güneş tutulması şeklinde olacak. Bundan sonra Türkiye'den görülebilecek ilk parçalı Güneş tutulması 3 Ekim 2005 Pazartesi, ilk tam Güneş tutulması ise 29 Mart 2006 Çarşamba günü gerçekleşecek.

15.05.03 06:27